1940’lı yılların ikinci yarısında tekstil imalatı ile ticaret hayatına başlayarak, emek ve dürüstlüğünü sermaye yapan, başladığı günden bugüne, tekstil sektöründe istikrarlı yükselişini sürdüren ANADOLU İPLİK VE TEKSTİL FABRİKALARI SAN.A.Ş. 2004 yılında başladığı sanayi yatırımlarına 2011 yılından itibaren ivme kazandırarak, sektörün ana girdisi olan iplik ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır.

Cips Tesisi

Ülkemize, entegre tesisin ilk proses ürünü olan ve ülkemizde olduğu gibi dünyada da tüm naylon iplik tesislerinin ithalat yöntemi ile tedarik ettiği Polyamide üretim tesisinini en son teknoloji makine parkuru ile kazandırmıştır. Ülkemizin tek Polyamide tesisi olan yatırıma 2013 yılında başlanmış, 2014 yılı başlarında üretime geçilmiştir.

Yıllık 23.000 ton üretim yaparak, ülkemiz ihtiyacının % 33 ünü karşılayacak hale gelmiş, anlaşmaları yapılan yeni yatırım planı ile yakın zaman içinde üretim kapasitesini ikiye katlayarak 46.000 ton ile ülkemiz ve dünyanın Polyamide ihtiyacının önemli bir kısmını karşılar hale gelecektir.

Poy-Fdy Tesisi

Entegre tesis yatırım planları içerisinde yer alan naylon ipliğin ana girdisi poy’u üretecek tesis yatırımına 2012 yılında başlanmıştır. Tüm yatırımlarında olduğu gibi, dünya lideri olan firmaların çözüm ortaklığında 2013 yılı sonunda tamamlanarak yıllık 14.400 ton Poy üretim kapasitesine ulaşmıştır.

Ayrıca ülkemizde üretimi olmayan ihtiyacın ithalatla karşılandığı efdivay üretimini yıllık 3.600 ton kapasite ile gerçekleştirebilmektedir.

Teksture Tesisi

1993 yılından günümüze kadar ticaretini yapmış olduğu NAYLON 6 ve NAYLON 66 ipliğin, ürün ve piyasa bilgi birikimi ile, ana hammaddesinden nihai ürüne kadar tüm prosesleri kapsayacak geniş kapsamlı entegre bir yatırım kararı alınmış ve bu karar çerçevesinde 37.000 m2 inşaat yatırımıyla mevcut 18.000 m2 olan kapalı alanını 55.000 m2 ye çıkarmıştır.

Nihai ürün olan naylon iplikten başlanarak geriye doğru planlanan yatırım, bu bağlamda alanında dünya lideri olan firmaların çözüm ortaklığında, mühendislik, projelendirme ve montörlük hizmeti tamamı Alman teknolojisi ile gerçekleştirilerek, yıllık 10.000 ton Naylon 6 ve Naylon 66 tekstüre iplik üretim kapasitesine ulaşılmıştır.

Pamuk Tesisi

İşletme hayatını 2004 yılına kadar ticaret ile sürdüren şirket, 2004 yılında Çerkezköy’de kendisine ait 80.000 m2 ‘lik arazi üzerinde 18.000 m2 kapalı alan inşa etmiş, 6.000 Ton Pamuk işleme kapasiteli bir fabrika kurarak ilk sanayi yatırımını gerçekleştirmiştir. 2011 yılında ilave yatırımlar ile pamuk işleme kapasitesini yıllık 6.000 tondan 12.000 tona çıkarmıştır.

Tüm yatırımlarında dünyanın en iyi çözüm ortakları ve markaları ile çalışarak, Parkurunu en son teknoloji yeni makinalardan oluşacak şekilde yapılandırmıştır. Pamuk İpliği tesislerinde 08 ila 60 en e arasında Konvansiyonel ve Compact olarak % 100 doğal pamuk elyafından PENYE, KARDE ve CORE-SPUN iplik üretmektedir. Pamuk ipliği tesis yatırımlarına 2013 yılında da devam edilerek yıllık 1500 Ton kapasiteli büküm ve katlama makinaları üretim parkuruna ilave edilmiştir.

Kojenerasyon Tesisi

Uretim maliyetlerini ciddi oranda etkileyen, büyüyen ve sürekli gelişen tesislerinin enerji ihtiyacını karşılayabilmek üzere Otoprodüktör Lisansı kapsamında, 4,3 Mw gücünde MWM doğalgaz çevrim motorları ile toplam 8,6 Mw gücünde KOJENERASYON tesisi yatırımını tamamlamıştır. Üretim kapasitesi artırımı için 3. doğalgaz çevrim motoru anlaşmaları yapılarak enerji yatırımlarına devam edilmektedir. Kendi tesislerinin enerji ve buhar ihtiyacını kesintisiz ve düzenli olarak karşıladığı gibi, çevre tesislere enerji sağlayarak da bölgesine katkıda bulunmaktadır.

Go to top